HİZMETLERİMİZ

 

Uyku

Kaliteli Uyku

KALİTELİ UYKU ÖNERİLERİ

1.Yatma ve kalkma saatleri belirlenmeli ve düzenli bir program takip edilmeli.
2.Gün ışığıyla uyanıp, güneş enerjisinden faydalanıp, geceyi de uyuyarak geçirmeli.
3.Uyku gelmeden yatağa girmeyin. Eğer 20 dakika sonra halen uykuya dalamadıysanız, yataktan çıkın.
4. Uykuya dalamıyorsanız saate bakmaktan kaçının. Uyuyamadığınız için kaygılanmayın, kaygı uykunuzu iyice kaçırır. Uyumanız gerektiğini düşünmek ve kendinizi uyumaya zorlamak yerine zihinsel veya bedensel bir gevşeme egzersizini uygulayabilirsiniz
5. Öğleden sonra geç saatlerde şekerleme yapmayın. Eğer şekerleme yapma ihtiyacınız olursa, kalktıktan 8 saat sonra 10-15 dakika kadar uyumaya çalışın.
6. Işık, ses ve gürültü gibi uyaranlar uyumayı zorlaştırır. Uyuduğunuz ortamı olabildiğince bunlardan uzak tutun. Yatak odanızı iyi havalandırın ve oda sıcaklığının uygun olmasına dikkat edin.
7. Yattığınız odayı ve yatağınızı olabildiğince sadece uyku için kullanmaya çalışın. Uykunuz gelmediğinde rahatlatıcı bir şeyler yapmaya çalışın. TV izlemek, radyo dinlemek, kitap okumak gibi aktiviteleri mümkünse başka bir odada yapmayı tercih edin.
8. Yatağa girmeden önce gevşek ve rahat olmak önemlidir. Bu nedenle ılık bir duş alabilirsiniz ya da gevşeme egzersizlerini uygulayabilirsiniz.
9. Stresi azaltmak ve derin uyuyabilmek için her gün düzenli olarak 20-30 dakikalık fiziksel egzersizler yapın. Ancak spor vücudu uyarıp vücut ısısını artıracağından uyumayı zorlaştırabilir. Bu nedenle, spor yapacaksanız yatmadan en az 5-6 saat olmasına özen gösterin.
10. Yatağa aç girmeyin, ancak yatma vaktine yakın saatlerde ağır yemek de yememelisiniz. Öğle yemeğinden sonra kafein almayın, çikolata yemeyin. Yatma vaktinden altı saat öncesinde alkollü içeceklerden kaçının.
11. Sigarayı gece yatmadan önce kullanmayın. Nikotin uyarıcı bir madde olduğundan kandaki nikotin değerindeki değişiklikler bazı uyku sorunları yaşamanıza neden olabilir.
12. Bir doktora danışmadan uyku ilacı kullanmayın.
13. Zihninizin dinlenebilmesi için uyku saatinizden en az bir saat önce çalışmayı bırakın.
14 Uyumanızı engelleyen endişeleri bir deftere not edebilirsiniz. Bu kayıt sorunlar ile baş etmenize yardımcı olabilir.

Uyku ile ilgili sıkıntılarınız uzun zamandır devam ediyorsa, gündelik yaşamınızı belirgin biçimde etkiliyorsa ve önerilenleri ya da kendi yöntemlerinizi denediğiniz halde devam ediyorsa bir uzmandan yardım almayı düşünebilirsiniz.

© 2014 Bahar Psikoloji Danışmanlık, Eğitim ve Yayıncılık A.Ş.