HİZMETLERİMİZ

 

EFT (Emotion Freedom Techniques)

Emotion Freedom Techniques EFT (Emotion Freedom Techniques) (Duyguları Özgürleştirme Tekniği) bir terapi tekniği değildir. Ben psikolog olduğum için genellikle danışanlarım bunu bir terapi modeli zannediyorlar. Açıkçası ben de eğitimini almadan önce EFT’yi zorlu vakaların terapisinde kullanabileceğim farklı bir uygulama olarak düşünüyordum. Ancak EFT ile tanışıp, uyguladığım herkeste mucizevi sonuçlarını gördükçe onun bir alternatif teknik olmadığını, aksine enerji bedeni için asıl tedavi olduğunu öğrendim.

EFT insanın üçüncü alanıyla ilgilenir. insan; beden-zihin-ruh olarak 3 parçalı bir bütündür. Psikoloji ‘ruh bilimi’ olarak anılsa da aslında insanın zihnini temel alır. EFT ise ruh ile çalışır ve bu çalışmadaki odak noktası enerji bedenidir. Hatırlamakta güçlük çektiğimiz bir olay bile  bizim enerjimizi tıkamış olabilir, o anda enerji bloke olur ve bu tıkanıklık çok farklı semptomlarla, sorunlarla kendini gösterir . EFT, enerji sistemindeki tıkanmaların neden olduğu problemleri çözer.

EFT’ yi her şeye uygulayabiliriz. Bu en başında inanması güç bir iddia gibi geliyor, ancak uyguladığım insanlarda yarattığı sonuçları gördükten sonra  ben de bu iddiaya tüm kalbimle katılıyorum. Fobiler, alerjiler, psikosomatik dediğimiz fiziksel bir nedeni  bulunamayan ağrılar, kaygı bozukluklukları, ilişki sorunları, uyku problemleri, cinsel problemler,  hatta yeme bozuklukları, bağımlılıklar gibi günümüzde pek çok insanı etkileyen sorunlarda EFT başarıyla uygulanmaktadır.

EFT çok kısa sürede çözüme kavuştuğunuz bir teknik. Üstelik bunu sadece kendi parmaklarınızla yapıyorsunuz.  Sorunu ifade eden bir cümle belirlenir ve sorunun yarattığı duyguya odaklanarak  parmaklarınızla bedeninizdeki belli noktalara vuruşlar yaparsınız. Bu noktalar aslında binlerce yıldır bilinen  ve uzak doğuda tedavi için kullanılan akapunktur noktalarıdır. Bu noktalara vuruş yaptıkça sorunun temelindeki duygu açığa çıkar, o noktada ki enerji tıkanıklığı açılır ve böylece tedavi başlamış olur. Deneyimlerim gösterdi ki, vuruşlar sizi hiç beklemediğiniz yerlere götürüyor, siz bilinç düzeyinde hatırlayamazsınız da vuruşlar sizi sorunun asıl kaynağına ulaştırıyor.

Bilim uzun yıllar boyunca kendi yöntemleriyle ispatlayamadığı her şeyi reddetti, faydalarını görmezden geldi. Ancak günümüzde bu durum değişti. Artık insanlar alternatif tekniklere güvenip deneyebiliyor ve bilimde eskiye oranla daha esnek sınırlar içinde bakıp ortaya çıkan faydaları kabulleniyor. Dünya değişirken bizim de aynı kalmamız makul değildir. Elbette  klasik terapi tekniklerinin hiçbirini reddetmiyorum, eğitimlerini aldım ve uyguluyorum. Ancak bu durum EFT gibi farklı teknikleri reddedeceğim anlamına gelmez, aksi halde bu bilim bağnazlığı olur. Ben danışanın hem talebi hem de durumuna göre bu iki yaklaşımdan gerekli olanı uyguluyorum. Unutulmamalı ki, temel amacımız insanlara en iyi şekilde hizmet vermek, en üst düzeyde fayda elde etmelerini sağlamaktır.

Uzmanlarımızdan Uzm. Kl. Psk. Elâ Reyhanlıoğlu’nun www.cocukaile.net ile yaptığı roportajdan sadeleştirilmiştir.

© 2014 Bahar Psikoloji Danışmanlık, Eğitim ve Yayıncılık A.Ş.