Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Kişi ani ve beklenmedik bir şekilde ölüm, ağır yaralanma, cinsel saldırı gibi benlik bütünlüğünü ve fiziksel bütünlüğünü tehlikeye sokacak olaylarla karşılaşmışsa bu tarz bir olaya şahit olmuşsa ya da yakını bu tarz olaylardan birini yaşamışsa, bu olaylar sırasında hissedilen dehşet, çaresizlik ve korku travma olarak adlandırılmaktadır. Travma Sonrası Stres Bozukluğu yaşayan bireyler bir ayı geçen bir süreyle sıkıntı veren anıların ayrıntılarını sık sık ve yineleyici bir biçimde hatırlarlar. Olayın tamamına ilişkin bir hatırlayamama gözlemlenir. Flashback ile olay sürekli canlanabilir. Travmatik olay yeniden yaşanıyormuş gibi hissedebilir. Her an tetikte olma, kendine zarar verecek eylemlerden kaçınmama, abartılı irkilme tepkileri, odaklanmada güçlük, uykuya dalmakta güçlük gibi belirtiler gözlemlenebilir. Bu belirtilerin bir aydan fazla bir süre gözlemleniyor olması Travma sonrası stres Bozukluğu’nun işaretidir. Belirtiler bir aydan az gözlemleniyorsa Akut Stres Bozukluğu denmektedir.
Çocuklarda örseleyici olaylarla ilgili yenileyici oyunlar oynama, olayı hatırlatacak durumlarda ruhsal sıkıntı yaşama ve huysuzlanma görülebilmektedir.
Tedavisinde, göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işlemleme oldukça etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Hayali maruz bırakma yöntemi de en çok kullanılan yöntemler arsındadır. Akut Stres Bozukluğunun tedavisinde ise bilişsel davranışçı terapiler etkili olabilmekte ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nu önleyebilmektedir.

© 2014 Bahar Psikoloji Danışmanlık, Eğitim ve Yayıncılık A.Ş.