MAKALELER

Bay Mükemmel ve Bayan Mükemmel

Bay Mükemmel ve Bayan Mükemmel

Onlar için prensipli olmak çok önemlidir. Genellikle, nerede neyin nasıl yapılması gerektiğine dair sanki görülmeyen listeleri vardır ve neredeyse her konuda fikirleri olur. Bu kişiler kendi yaşam koşulları ve imkanları dairesinde hedefleri olan misyon sahibi kişilerdir.  Daha çok – malı, – meli ile biten cümleler kurarlar.

 

Öyle idealist bir tutum sergilerler ki içinde kendilerinin olduğu durumlarda en iyiyi yakalamak için çabalarlar. Kararlıdırlar ve çoğu zaman planlarını bozacak sürpriz olaylar, engeller veya ertelemelerle karşılaşsalar dahi taviz vermek istemezler. Eğer planları değişikliğe uğramak durumunda olursa, bu dünyanın sonu demektir, adeta. Öyle dönemlerde öfkeli, hükmedici ve uzlaşmaz olabilirler.

 

Programlarının dışına çıkmak onlar için can sıkıcı bir olaydır. Çocukluk dönemlerinde düzenli ve uslu olabilirler. Çünkü, anne ve babaları onları sık sık eleştirmiş ve bu durumda onları kusursuz olmalıyım şartlanmasına itmiştir. Ayrıca, çocukluk dönemlerinde onlardan başarılı olmaları beklenmiş ve yaşıtlarıyla kıyaslanmış olabilirler. Çocuk dünyalarındaki bu aşırı disiplin ilerideki yaşamlarına da bulaşabilir.

 

Tabii ki, mükemmellik arayışı başarı, statü ve düzen gibi olgulara ulaşmada önemli bir motivasyon olabilse de, kişiye ve çevresine çoğu zaman sıkıntı yaşatabilir. Mükemmel anne, mükemmel baba, mükemmel çocuk, mükemmel çalışan veya mükemmel bir öğrenci gibi farklı alanlarda kendini bazı kıstaslarda olumlu göstermekle birlikte eleştirel olmayı, esnek olamamayı, bastırılmış isteklerle yaşamayı, kusursuzluk ararken detaylarda takılmayı, yanlış yapmamak için keyifli işlerin dahi ruhunu kaçırmayı beraberinde getirebiliyor.

 

İçsel olarak kimsenin onlarda en ufak bir hata, eksiklik veya yanlışlık görmesini istemezler. Esasında bu bir saplantıdır. Verilen görevleri tam anlamıyla yerine getirirler veya görevleri olmayan işleri dahi üstlenirler. Çocukluk dönemlerinde siz söylemeden dişlerini fırçalayan veya ödevlerini yapan kimseler olmaları yüksek bir ihtimaldir.

 

Alacakları destek ve koçlukla kendilerine uygun meslek, yaşam tarzı ve davranış biçimi belirlemeleri onların güçlü yönlerini ortaya çıkaracaktır. Ayrıca kendilerini tanıma da önemli bir başlangıç olacaktır. Aynı zamanda kendilerini, ilişkilerini ve çevrelerini olumsuz ve yıkıcı yönde etkileyen zayıf yönlerini bilmek, anlamak ve belki de değiştirmekle de daha sağlıklı bir yaşam geçirmeleri olağandır.

Psk. Merve Özcan

© 2014 Bahar Psikoloji Danışmanlık, Eğitim ve Yayıncılık A.Ş.