MAKALELER

Dr. Kennedy Elien Moore İle Çocuğa Yardım Üzerine Söyleşi

Dr. Kennedy Elien Moore İle Çocuğa Yardım Üzerine Söyleşi

Çocuk İçin Doğru Terapisti Ararken Dikkat Edilecek Hususlar

Çocuklar günlerce haftalarca hatta belki yıllarca problemleriyle savaşıyor. Pek çok farklı sebepten endişeli, huzursuz ve uyumsuz davranıyor olabilir. Ya da aşırı öfkeli oluşu sizi endişelendirmektedir. Ailelerin zor dönemlerden geçmesi çocukta yıkıcı etkilere sebebiyet veriyor. Çocuğa psikolojik yardım alacağı zaman ebeveynlerin aklında çeşitli soru işareti oluşuyor. “Çocuğunuzun bir psikologla görüşmesi gerekli midir?” Pek çok ebeveyn bu sorunun cevabını merak eder. Ebeveynlere çocuklarını bir psikoloğa götürme fikri korkutucu gelebilir. Dr. Kennedy Eileen Moore ile bu sorulara cevap veriyor.

Dr. Kennedy Eileen Moore , ebeveyn ve çocuklarda duygusal-sosyal gelişim üzerine çalışan bir psikolog, yazar ve konuşmacıdır. Özel bir klinikte çocuk ve ailelerle çalışmaktadır. Pek çok ödüllü çocuk kitabı yazmıştır. Kitapları sekiz farklı dile çevrilmiştir. Bazıları: A Kid’s Guide to Making and Keeping Friends, 12 Ways to Get Your Parents’ Attention Without Hitting Your Sister (Parenting Press), What About Me?

Sadece Psikoloji: Ebeveynlerin çocuklarını psikoloğa götürmek konusunda endişeleri nelerdir?

Dr. Kennedy Eileen Moore : Psikolog çocuğun “deli” olduğunu söylerse. Ben suçluysam. Çocuğum ömür boyu bir psikoloğa gitmek zorundaysa. Çocuğun bir psikoloğa gitmesi başarısız bir ebeveyn olduğum anlamına mı gelir? Bu tür sorular ebeveynlerin psikoloğa gitmek konusunda endişelerini ve korkularını dile getirmekte. İlk önce son sorudan başlayacak olursak, kesin bir şekilde cevaplamak isterim ki hayır. Çocuğu bir psikolog ile görüşmeye götürmek başarısız ebeveynlik anlamına gelmez. Aslında çocuk için yardım almak onun acılarını azaltabilir, aranızdaki iletişimi güçlendirebilir, çocuk ile baş etmeyi kolaylaştıracak yöntemler öğrenmenizi sağlayabilir. Bir çocuk psikoloğu, çocuğunuzun ebeveyni değildir. Çocuk psikolojisi, çocuğun gelişimi, ilişkileri hakkında klinik araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bir bilimdir. Psikolog da bu alanda çalışan bir uzmandır.

Birçok kişi sorunların aslında o kadar da büyük olmadığına kendilerini ikna edip yardım aramaktan vaz geçer. Durum o kadar kötü değilse işleri iyileştirmek için çok fazla uğraşmamıza gerek kalmayacak demektir. Doğru psikolog çocuğa yardımcı olurken ailenin de daha yetenekli olmasına yardım edecektir.

Sadece Psikoloji: Aileler doğru psikoloğu seçerken nelere dikkat etmelidir?

Dr. Kennedy Eileen Moore : Zor olan şey aile ve çocuk için doğru psikoloğu bulmaktır. İlk önce etraftaki çocuklu arkadaşlarından, çocuğun doktorundan veya okulundaki rehberlik servisinden yardım alınabilir. Çocuk ile yapılan terapi yetişkinlerle yapılan terapiden farklıdır. Çocuklar ilk başlarda terapiye karşı çok daha fazla isteksizdir. Çocuklar daha somut düşünürler. Onlarla ilgilenen birçok kişi varken neden bir başkasına daha ihtiyaç duyduğunu anlayamaz. Çocuklar ile eğlenen ve tecrübeli birini bulmaları gerekir ebeveynlerin.

Birilerinden öneri alındığında bir telefon görüşmesi yapılmalı. Durum kısaca açıklanmalı. O psikologla çalışmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak için sorular sorulmalı psikoloğa. Ebeveynlere tavsiyem içgüdülerine güvenmeleridir. Çocuğunuzu sizden daha iyi kimse tanıyamaz. Hangi psikoloğun çocuğunuza ve ailenize daha iyi yardımcı olabileceğine en iyi siz karar verebilirsiniz.

Sadece Psikoloji: Aile çocuklarına nasıl yardımcı olduğunuzu sorduğunda ne gibi cevaplar verirsiniz?

Dr. Kennedy Eileen Moore : Öncelikle çocuklarıyla tanışmadan, bu soruyu özel olarak cevaplayamam ancak genel anlamda çocukların mücadele ettikleri şeylerle baş etmeleri için onlara faydalı stratejiler öğretmeye çalıştığımı belirtirim. Daha iyi nasıl iletişim kurulması gerektiğini, farklı bir perspektiften düşünebilmeyi, hayal kırıklıklarıyla baş etmeyi, kaygılarıyla baş edebilme yeteneklerini geliştirmeye yönelik çalışırım. Aynı zamanda ebeveynlere etkili problem çözme yöntemleri öğretmek için onlarla da yakından çalışırım. Hem çocuğa hem de ebeveynlere pratikte ve duygusal alanda destek kaynağı olabilmeyi umarım.

Sadece Psikoloji: Ebeveyn terapiye nasıl katılır?

Dr. Kennedy Eileen Moore : Ebeveyn ile iş birliği içinde çalışma eğilimindeyim. Psikolog, psikoloji alanında uzmansa ebeveyn de çocuklarının ve ailelerinin uzmanıdır. Bizim işimiz uzmanlıkları bir araya getirerek çocuk ile faydalı zaman geçirmek. Küçük yaştaki çocuklar terapide ailelerine daha fazla ihtiyaç duyar. Çok küçük yaş çocuklarla çalışırken ebeveynler ana terapisttir. Çünkü ebeveyn çocuğu ile en fazla vakit geçiren kişidir ve ebeveyn nasıl stratejiler kullanılacağı konusunda psikoloğa yardımcı olur.

Ancak daha büyük çocuklarla çalışırken de ebeveynlerin katkılarının çok önemli olduğu düşüncesindeyim. Çocuklar mutlaka bilmemiz gereken şeyleri söylemezler. Bu nedenle genellikle çocukla görüşmesinden önce aile ile görüşüyorum. İşlerin nasıl yürüdüğünü daha iyi anlamama yardımcı olur.

Terapinin gizemli olmaması gerektiğine inanıyorum. Ebeveynlerin psikoloğun çocuk ile nasıl çalışılacağına bilmeye hakkı vardır. Fakat çocukların güvenini kazanmak için çocuğun paylaşımlarının gizlenmesi gerekir. Bu sebeple çocuğun her söylediği ebeveynlerle paylaşılmaz. Ebeveynin bilmesi gereken bir şey varsa paylaşılmaktadır.

Sadece Psikoloji: Nasıl başlarsınız?

Dr. Kennedy Eileen Moore: Başlangıçta yalnızca ebeveyn ile görüşürüm. Bu iki neden ile yapılıyor. Birincisi, aileyi tanımak, sorunun geçmişini anlamak, şimdiye kadar problemle ilgili neler yapıldığını görmek içindir. Bu bilgilerin çocuk olmadan verilmesi daha kolaydır. İkinci sebebi ise nasıl bir psikolog olduğumu görmeleri ve benimle çalışıp çalışmamaya karar vermelerini kolaylaştırmaktır.

Oturumun sonunda, çocuklarıyla iletişim kurabilecek biri olup olmadığımı soruyorum. Hayır derlerse bunu kişisel algılamam ya da buna kırılmam. İyi anlaşacakları birini bulacaklarını umut ederim. Evet, derlerse harika. Çocuğa “Dr. Eilen ile tanıştık ve onu seveceğini düşünüyoruz.” demeleri işimi kolaylaştırır.

Sadece Psikoloji: Çocuğu psikoloğa götürürken ona ne söylemeliyiz?


Dr. Kennedy Eileen Moore: Ne yazık ki çok az çocuk ilk geldiğinde psikolog ile görüşmek istiyor. Çocuklar için bir psikologla görüşmek endişe verici olabilir. Bu normaldir. Çünkü ne olacağını bilmiyorlar. Yine de, onları kazanmak çok zor olmuyor. İlk seansta amacım, çocuğun rahat hissetmesini ve anlaşıldığını hissetmesini sağlamak. Birlikte çalışarak daha iyi olacağı umudunu ona verebilmektir.

Çocuk okul danışmanından hoşlanıyorsa, onun gibi biri olduğumuzu söyleyebilirler.
Küçük çocuklara, “Kendini daha mutlu hissetmene yardımcı olan ve daha iyi ilişki kurmamıza yardımcı olan hoş bir hanımefendi" şeklinde bir şeyler söylenebilir. “Ofisinde eğlenceli oyuncaklar ve oyunlar var.” denebilir.

Büyük çocuklarda ise ebeveynler çocuğun ne istediğini düşünmeliler: Çocuklarının hangi sorunu çözmek istiyorlar? Çocuğun yaşamının hangi alanları iyileştirmek isterler? Çocukla ilgili hedeflerin belirlenmesi, çocuğun tedaviye daha fazla alışmasına yardımcı olabilir. Ayrıca şu da söylenebilir. “Birkaç seans için deneyip nasıl gittiğini görebilirsin.”

Sadece Psikoloji: İyileşme ne kadar sürede gerçekleşir?

Dr. Kennedy Eileen Moore: Bunun tahmin edilmesi zordur. Daha şiddetli sorunlar için daha uzun bir süre gerekebilir veya çocuğun hayatında birçok alanın değişmesi daha uzun sürebilir. Çocuğun rahat olması ve hangi stratejilerin yararlı olduğunun anlaşılması için biraz zamana ihtiyacımız olacak. Hızlı ve kolay bir çözüm olsaydı, sanırım zaten bunu kendi başlarına halledebilirlerdi.

Genellikle, on iki hafta sonunda belirgin bir ilerleme görmeyi bekleriz. Durumun ne kadar karmaşık olduğuna bağlı olarak, bundan daha erken bitebilir veya daha uzun sürebilir. Ben, çocukların düzenli olarak, haftalık olarak gelmeleri gerektiğini düşünüyorum; benimle ilgili olumlu bir düşünceye sahip olmak için hayatlarında yeteri kadar var olmam gerekir. Bir yıldan fazla bir süre boyunca çocuklarla görüştüğüm pek olamamıştır ancak bazıları iyi ilerleme gösterdikten sonra aylarca ya da yıllarca ara verip tekrar geri dönebilir. İlerleme düz bir çizgi şeklinde olmaz. Çocuklar kısa sürede düzelme gösterebilir ve bu yanıltıcı olabilir. Düzelmeye başlamaları yavaş olabilir, sonra bir anda büyük adımlarla ilerleyebilirler. İşlerin nasıl gelişeceği konusunda düzenli olarak ebeveynlerle konuşuruz böylece en önemli konulara odaklanmak ve genel olarak doğru yönde ilerlemek kolaylaşır.

Kaynak: Psychology Today

Psk. Seda Nur Bilici

© 2014 Bahar Psikoloji Danışmanlık, Eğitim ve Yayıncılık A.Ş.