MAKALELER

İkna Psikolojisi Hakkında 10 İpucu

İkna Psikolojisi Hakkında 10 İpucu

Değişimin başını çeken kişi olmak ister misiniz? Her gün hepimiz kitle iletişim araçları, şirketler, reklamlar ve sosyal medya aracılığıyla dayatılan ikna girişimleriyle karşı karşıyayız. Peki ne kadarımız bu ikna girişimlerinin farkında? Bu tür ikna girişimleri ile nasıl başa çıkılacağını, ikna eden taraf olmayı nasıl başarabiliriz? Bu yazıda ikna psikolojisine dair merak edilenleri, ikna etmenin yollarını tartışacağız. İşte “İkna psikolojisi” hakkında 10 ipucu!”

1.İnsanları etkilemek için 3 farklı evrensel idealleriniz olsun!

Birilerini etkili olarak ikna etmenin yolu yalnızca vücut dili, konuşurken kullanılan diksiyon değildir. İnsanların nelere ilgi duyduğunu anlayabilmek ikna etmenin yollarından birincisidir.

2. Söz vermenin inanılmaz ikna edici gücü vardır!

Bir şeyleri anlatırken içine duyguları katmanız, insanların duygu dünyasına girebilmeniz için insanların size güven duyması şarttır. Güvendiğiniz bir insana daha kolay inanırdınız değil mi?

3. Çoğunluğun düşüncesi=en yüksek ses!

Grup içinde en az bir kişi bile sizin düşüncenizi tekrarlıyorsa, diğer grup üyeleri tarafından grubun temsilcisi olarak görülme eğiliminiz artmış demektir.

4. “Hayır” bir cevap değildir!

Birisine bir şeyi kabul etmesini sorduğunuzda size hayır derse bundan sonra ne yaparsınız?

5. Kafein birisini ikna etmek için bize kolaylık sağlar!

Kahvenin dikkati arttırdığı, vijilans ve bilişi güçlendiren bir madde olduğu kahvenin 40 yıllık hatırına göre daha az bilinen fenomen olarak karşımıza çıkıyor.  Bilinenin aksine kahvenin bizi ikna hakkında daha şüpheci yaptığını unutmamak gerekir. Bu yüzden ikna etmek istediğiniz görüşmelerde kahve ısmarlamayı unutmayın!

6. Sağ Kulak Avantaj Sağlıyor!

Sağ genel anlamda iyiliklerin ve güzelliklerin sembolik ifadesi olarak zihinlerimizde yer ediyor. Ancak bilinmesi gereken önemli bir diğer gerçek ise birisine sağ tarafından seslenmektir. Şayet birisinin talep ettiğiniz bir şeyi daha kolay kabul etmesini istiyorsanız, sağ kulağına (yakın birisi değilse sağ tarafında durarak) seslenin 

7.  Dengeli argümanlar daha ikna edicidir!

Şayet birisini bir husus hakkında ikna etmek istiyorsanız daima konuyu iki tarafın gözünden görebildiğinizi vurgulayın. Pozitif yönleri ve avantajlarına rağmen negatif yönleri hakkında da bilgilendirmeyi unutmayın.

8. İknada duygu ve düşüncelerin amansız savaşı vardır!

Pek çok insan hissediyorum ve düşünüyorum terimlerini birbirinin yerine kullanıyor. Birisi üzüldüğünde  “ne hissediyorsunuz?” diye sorduğunuzda “küçük düşürülmüş hissediyorum”, “kandırıldığımı hissediyorum” tarzında ifadeler kullanabilir. Bu kişi aslında küçük düşürüldüğünü düşünüyor, kandırıldığını düşünüyordur. Duygu ve düşünceleri birbirine karıştırmak ikna edilmenin birinci adımıdır. Hissediyorum ve düşünüyorum arasındaki ince farkı düşünün!

9. Hızlı konuşanlar daha iyi mi ikna ederler?

Hızlı konuşan kişilere dikkat edin! Bir pazarlama satış uzmanı ya da anketöre dikkat edin. Kısa sürede sizi nasıl etkisi altına alıyor? Hızlı konuşmak diksiyon kuralları gereği hoş karşılanmasa da zihin bulandırma konusunda birebir olan, bir şeyleri oldu bittiye getiren kişilerin vazgeçilmezidir.

10. İknanın uyutucu etkisi  vardır.

Birisinden ikna edici bir mesaj aldığımızda mesajın kaynağını bulmaya çalışmadan önce “iknanın uyutucu etkisi” çoktan devreye girmiş olur.

Psk. Ayşe Kaya Göktepe

© 2014 Bahar Psikoloji Danışmanlık, Eğitim ve Yayıncılık A.Ş.