MAKALELER

Sınav Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Sınav Kaygısıyla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklar ve gençler üzerinden sınav ve sınav kaygısını konuşsak da, hepimiz farklı farklı sınavlardan geçerek birer yetişkin olduk. Kimimiz LGS (liseye giriş sınavı), ÖSS (öğrenci seçme sınavı) oldu, ancak günümüzde bu sınavlar TEOG, ALES, ÜDS, YGS, YDS, KPSS olarak farklı akronimlerle önümüze çıkıyor. Ufak farklılıklar olsa da, temel manada benzer konularda sınavlarla karşı karşıyayız. Bu yazımızda sınavların konusundan çok, kariyer üzerindeki belirleyici etkileri ile bağlantılı olarak gençlerin “SINAV KAYGISI“nı ele alacağız.Eğer sınava girecek olan sen isen bu yazıdaki maddeleri dikkatlice okumalısın. Ya da, sınav kaygısı yaşayan çocuklarınız ise; bu yazıda ele alınan teknikleri önerebilirsiniz.Ancak tavsiyemiz kaygı konusunda bir uzmandan yardım almanız olacaktır. Kaygının sebebi düşünüldüğü kadar basit olmayabilir ve basit tekniklerle kaygıyı iyileştirdiğinizi düşünseniz de, çocuğunuza zarar verebilirsiniz. Önceliğimiz “Zarar VERMEMEK” olmalıdır.

Sınav Kaygısı nedir?

Her insan-eskilerin değimiyle- imtihan olurken stres altında olduğu için tedirginlik hissedebilir. Hatta Amerikan araştırmacılardan olan Yerkes ve Dodson, orta düzeyde kaygı hissetmenin insan başarı performansını olumlu yönde etkilediğini bilimsel araştırmalarında konu edinmiştir. Kaygı duymak gayet doğal, insanî özelliktir.

Sınav Kaygısı nasıl zararlı hale gelir?

Sınava giren bir öğrenci yüksek düzeyde kaygı hissetmesine bağlı olarak soruları okuduğunda anlayamıyor, cevapları yanlış yerlere işaretleyebiliyor ve süreyi sorular yerine kaygısı ile meşgul olarak geçiriyorsa bu kaygı “ZARARLI” bir kaygı halini almış demektir. Bu konuda uzman bir psikologdan yardım alınması gerekir.

Sınav esnasında kaygı ile nasıl başa çıkılır?

  1. Sınav olacağınız yere 20 dakika erken giderek sınav olacağınız sıraya oturup başarılı olacağınızı, bu sınava giren herkesin sizin gibi olduğunu, sizden daha iyi olsalar bu sınava girmeyeceklerini düşünün. Sınav öncesinde pozitif düşünmek kaygıyı düşürmenin birinci adımıdır.
  2. Kitapçık üzerinde yazan sınav kurallarını dikkatlice okuyun, hızlı okumamaya gayret gösterin.
  3. Heyecanlanacağınızı hissettiğiniz zaman 2 saniye durun, gözlerinizi kapatın ve bir kez burnunuzdan derin nefes alıp, ağzınızdan verin. Yalnızca bir kez derin nefes alın, şayet ard arda 10 derin nefes alıp verirseniz, aşırı oksijen alımına bağlı olarak kan basıncınız yükselir ve kaygıyı iki katına çıkararak başınızın dönmesine sebep olabilirsiniz. Sınavdan önce nefes egzersizleri konusunda psikoloğunuzdan yardım alabilirsiniz.
  4. Pozitif durum önerileriniz içinizden tekrarlamaya devam edin. “Ben çalıştım, hazırlıklıyım, bu soruların cevaplarını biliyorum” gibi ifadeleri zihninizden tekrar edin.
  5. Şayet sıraya bakarak kağıdı okumakta sıkıntı yaşıyorsanız, sınav kağıdını kaldırıp elinize alarak okuyun. Kağıdın pozisyonunu değiştirmeniz, dikkatinizi ve hafızanızı yenilemekte yardımcı olacaktır.
  6. Takıldığınız soruları es geçin, bu size zaman kazandıracaktır. Daha sonra vaktiniz kalırsa takıldığınız soruya geri dönebilirsiniz.
  7. Şayet kaygı konusunda fiziksel belirtileriniz çoğalırsa, ellerinizin ve bacaklarınızı titremesini durduramıyorsanız, başınız dönmeye başladıysa salon görevlilerinden yardım istemekten çekinmeyin. Kaygı duymanın insanî bir özellik olduğunu, salon görevlisi olan kişilerin de bu sınavları yaşadığınız unutmayın.

Son olarak, “başarısızlık”tan korkmayın! Başarılı olan kişilerin yaşantılarını incelediğimiz en tipik özelliklerinin “PES ETMEMEK” olduğunu görürüz. İngilizce bir atasözünde şöyle geçer: “Bir husustan başarısız olursanız, asla çabalamaktan vazgeçmeyin, başarısız olmak (FAIL)öğrenmenin birinci adımıdır. (First Attempt in Learning), Son (END) kelimesi “gerçekte çaba asla ölmez” (Effort Never Dies) anlamına gelir, Hayır (NO) cevabını alıyorsanız, hayır kelimesinin sıradaki fırsat (Next Opportunity) anlamına geldiğini bilin ve POZİTİF OLUN!

Psk. Ayşe Kaya Göktepe

© 2014 Bahar Psikoloji Danışmanlık, Eğitim ve Yayıncılık A.Ş.