MAKALELER

Yeni Başlayanlar İçin ‘Vatan Sevgisine Giriş 101’ Dersi

Yeni Başlayanlar İçin ‘Vatan Sevgisine Giriş 101’ Dersi

15 Temmuz dosta düşmana sayısız ders verdi. ‘Bir millet bir darbeyi nasıl engeller’ ’10 dakikada tank durdurma sanatı’ ‘Bir gecede milyonlarca insan tek yürek’ gibi isimler verilebilir bu derslere. Ama bir ders var ki işte o zorunlu eğitim kapsamında her sınıfta okutulmalı.

Vatan sevgisi, günlük hayatta iş güç telaşında tartışılan, üstünde kafa yorulan bir konu değildir. Nerede olursa olsun yapılan her zulmün acısını gönlünde taşıyan bir kısmımızın evinde Filistin, Çeçenistan, Bosna bayrakları, Suriye posterleri vardı da kendi vatanımız için böyle derde düşmemiştik. O geceye kadar da kendi Bayrak’ımızı ‘bayrağımız’ diye yazar geçerdik, yeni fark ettik içimizde bir yerlerde bayrak değil ‘Bayrak’ diye okuyormuşuz, hep özelmiş o bizim için, meğer hiç cins isim kategorisine koymamışız.

1 gecede inşaa edilmedi o gece direnenlerin kimlikleri, 1 gecede birleşmedi milyonlar aynı hedef için. Bayrak’ın değeri, parlamentonun kutsiyeti, demokrasinin vazgeçilmezliği  birkaç saatte anlaşılmadı. İnsanların yavaş yavaş uyku moduna geçtiği saatlerde yatağa gitmek yerine ‘vatan için şehadete koşmak’ birkaç dakikada karar verilip yerine getirilir bir eylem değildi zira.

‘O gece ne oldu?’ değil yalnızca ‘Nasıl oldu?’, işte bu okutulmalı zorunlu derste. Milli kimlik nedir, nasıl inşaa edilir, neden inşaa edilmeli, toplumsal hafızamızda neler var ve bunlar niye var..gibi soruların cevabı verilmeli bu derste.

Esaret, kendi hikayelerinizin uzağına düşmektir. Zira insan kendi hikayeleriyle kimlik oluşturur, hafızasındaki kendine ait hikayelerle ‘ben’ olabilir. O gece milyonlar toplumsal hafızasındaki hikayelerle beslenip büyüyen milli kimlikleriyle çıktı meydanlara.

Milli kimlik, Türk insanının nevi şahsına münhasır özellikleri barındırır, bu toprağın ortak hikayelerinden beslenir,  kişinin vatanıyla, bayrağıyla ünsiyet kurmasını sağlar. Milli kimlik çocukken dinlediğimiz kahramanlık hikayeleriyle, okulda öğrendiğimiz Çanakkale zaferi, dedemizin anlattığı Kurtuluş Savaşı destanı, büyükannemizin bayrağı öpüp alnına koymasıyla inşaa edilir. Milli kimlik ‘bizi biz yapan her şey’dir, ve bu ‘her şeyi’ korumak için her şey yapılabilir. Zira bu kimlik ben’in parçasıdır.

O gece, merhum Menderes’in hatırası, geçmiş darbelerin izleri, postal sesleri, TRT’den yayılan bildiri gibi parçalar toplumsal hafızamızı tetikledi hatta kanattı. Yurt genelinde okunan selalar da toplumsal-dini-manevi bir kod olarak milleti harekete geçirmekte önemli bir fonksiyon üstlendi. O anda halk toplumsal hafızasındaki darbelerin lanetli izleriyle milli kimliğine bürünerek yeniden hesaplaşmaya çıktı. O anda Nene Hatun kadınlarımızı,  gencecik yaşında vatanı için can veren Çanakkale Şehitleri gençlerimizi ayağa kaldırdı. Bu millet, vatan için savaşmayı görev bilmiş, ölmeyi şehadet sayıp kutsamıştı ya, işte bunların hepsi bu topraklar için can veren milyonların nesilden nesile aktarılan manevi emanetiyle oldu.

‘Yeni başlayanlar için vatan sevgisine giriş 101’ dersi bu yüzden çok önemli. Kendi kimliğinden kopan, kendi hikayelerini unutan nesil bir gecede ‘mankurt’ olabilirdi, ama onlar kendi milli-manevi değerleriyle beslendikleri için bir gece de efsaneleştiler. Şimdi biliyoruz, bu kimlik mühim, her yeni doğanda titizlikle inşaa edilmeli, her bir evlat bilmeli toprağının hikayelerini.

Psk. Ela Reyhanlıoğlu

© 2014 Bahar Psikoloji Danışmanlık, Eğitim ve Yayıncılık A.Ş.